Jakie wina podawać do owoców morza?

Ryby i owoce morza doskonale komponują się z winem. Ale oczywiście nie z każdym. Trzeba pamiętać, że tego typu dania są delikatne i nie powinny być przytłoczone zbyt ciężkim smakiem wina. Na kursie sommelierskim dowiesz się, jakie wina pasują do głównych dań kuchni śródziemnomorskiej.

Wybór wina

Białe wino jest delikatne w smaku i dlatego pasuje do owoców morza. Łagodny aromat tego wina świetnie podkreśli smak, jednocześnie nie wysuwając się na pierwszy plan. Wino nie może dominować, ma być tłem dla dania. Kwasowość białego wina idealnie współgra ze skorupiakami, małżami, ślimakami, kalmarami czy ośmiornicami. Oczywiście składniki dania to nie wszystko co trzeba wziąć pod uwagę dobierając wino. Wytrawny sommelier umie dopasować intensywność i słodycz wina, biorąc pod uwagę nie tylko to, co zawiera potrawa, ale także jak została przygotowana (przyprawy, sposób obróbki).

Jakie wino do skorupiaków, a jakie do małży?

Najczęściej spotykanymi owocami morza są krewetki. Ich smak najlepiej dopełni wytrawne wino musujące, w szczególności szampan. Dwutlenek węgla sprawia, że takie wino jest orzeźwiające i dobrze smakuje z owocami morza w letnie dni. Będzie też idealnym wyborem do ostryg, do których można także podać delikatne, słodkie, białe wino. Trzeba tylko uważać, by jego słodycz nie przykryła walorów smakowych dania głównego. Krewetki przygotowane w sposób tradycyjny, czyli smażone lub gotowane z solą, pieprzem i sokiem z cytryny, mogą być popijane lekkimi białymi winami (np. albarino lub muscadet). Gdy w grę wchodzi bardziej skomplikowane danie z większą ilością składników, to sięgnijmy po wino odrobinę intensywniejsze w smaku, takie jak np. riesling albo sauvignon blanc.

Małże i ośmiornice często podawane są w formie sałatek, do których pasuje tez wino różowe. Aromat poziomek czy truskawek występujący w różowym winie będzie świetnym uzupełnieniem lekkiego dania. Z kolei do homara każdy sommelier zaproponuje półwytrawne wino francuskie typu chardonnay lub chenin blanc.

Jeśli nie chcemy popełnić kulinarnego faux pas, do owoców morza podawajmy lekkie białe wina. Czasem można zaryzykować wino nieco cięższe, ale do tego potrzebna jest wiedza, z czego i jak dana potrawa została przygotowana.