Jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na stanowisko pracy baristy?

Barista to ciekawy zawód związany z parzeniem oraz podawaniem kawy. To praca wymagająca zróżnicowanych kwalifikacji i umiejętności miękkich. Jakimi predyspozycjami powinien charakteryzować się kandydat na stanowisko?

Wysoki poziom umiejętności manualnych

Solidny poziom umiejętności manualnych przekłada się na szybkość obsługi klientów i naturalnie większe zarobki. Płynna obsługa ekspresu do kawy poprawia wydajność biznesu oraz sprawia wrażenie większego profesjonalizmu. Osoby z nieco wolniejszymi ruchami, mocno flegmatyczne powinny zmienić ścieżkę kariery.

Ekstrawertyczne podejście, otwartość na klienta

Dobry barista robi nie tylko kawę, ale też drinki, kreatywne napoje. Barista łączy się często z zawodem barmana, od którego wymaga się otartości na ludzi, szczerego uśmiechu, pomocy przy wyborze drinków z karty. Ekstrawertyczne, pozytywne podejście odbija się na sumach napiwków. Dobre kursy baristyczne oddają prawdziwe środowisko pracy, dlatego przed potwierdzeniem ścieżki zawodowej warto się na nich pojawić i dać się ocenić trenerom.

Podejście artystyczne

Kawy z wzorami to popularne uzupełnienie menu, a wręcz pozycja wymagana przez większość konsumentów. Nie chodzi tylko o podanie napoju, ale o cały klimat, zaskoczenie klienta czymś oryginalnym. Szkolenia baristów przekazują wiedzę o latte art i uczą wykonywania podstawowych wzorów. To najczęściej nie wystarczy do odniesienia sukcesu i warto cały czas dbać o rozwój w tym zakresie. Inspiracje przychodzą z kursów, od współpracowników, czy zdjęć udostępnianych przez najlepsze kawiarnie.

Doskonała organizacja i przewidywanie

Profesjonalny barista to człowiek dbający o szczegóły. Od baristy zależy dopasowanie dodatków alkoholowych do kawy, tworzenie karty, ocena stanu sprzętu i akcesoriów. Braki przy uzupełnieniu syropów i kaw odbijają się na płynności wykonywania obowiązków. Z tego powodu od baristy wymaga się przewidywania oraz doskonałej organizacji stanowiska pracy, z reguły mocno samodzielnego.

Słowo podsumowania

Barista to pracownik kreatywny, samodzielny, otwarty na spełnienie potrzeb klienta, zawsze uśmiechnięty. Bez pewnej naturalności w tym zawodzie trudno o sukces.