Jakie kwalifikacje warto zdobyć, chcąc pracować w gastronomii?

Branża gastronomiczna to bardzo wdzięczny rynek pracy. Z powodzeniem odnajdą się w nim zarówno osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, jak i doświadczeni pracownicy. Mnogość różnego rodzaju restauracji, hoteli, czy barów sprawia, że w dość klarowny sposób można zarządzać swoją karierą w gastronomii. Ewentualne awanse mogą wiązać się ze zmianą lokalu na bardziej prestiżowy, zajęciem wyższego stanowiska oraz oczywiście z poprawą warunków finansowych zatrudnienia. Pomogą w tym profesjonalne szkolenia. Na jakie kwalifikacje warto postawić, gdy myśli się o pracy w gastronomii?

Kurs kelnerski

Jednym z podstawowych zawodów związanych z gastronomią jest kelner. Osoby o takich kwalifikacjach poszukiwane są w większości punktów gastronomicznych, ponieważ staranna i profesjonalna obsługa klientów oraz sali to podstawa. Im wyższa jakość obsługi, tym klienci goście będą bardziej zadowoleni z odwiedzenia restauracji i chętniej do niej wrócą. Zawód kelnera to również popularny wybór wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Profesjonale przygotowanie do jego wykonywania da kurs kelnerski. Prestiżowe hotele i restauracje weryfikują to, czy kandydaci mają ukończone kursy kelnerskie. Pozwala to na ubieganie się o lepszą pracę oraz daje lepsze możliwości negocjacyjne z pracodawcą.

Kurs baristy

W ostatnich latach kolejnym popularnym wyborem jest kurs baristy. Osoby o takich kwalifikacjach są niezwykle cenione na rynku pracy. Przygotowanie wysokiej jakości i estetycznie podanej kawy to prawdziwa sztuka. Nie bez powodu co roku odbywają się mistrzostwa świata baristów, w których udział biorą mistrzowie tego fachu. Ukończenie kursu baristy otwiera wiele drzwi na rynku pracy w gastronomii, dlatego warto posiadać takie kwalifikacje.

Kurs barmana

Kolejnym popularnym wyborem jest kurs barmana. Osoba o takich kwalifikacjach bez problemu znajdzie pracę w barze, pubie, czy też w hotelu. Przygotowywanie drinków to prawdziwa sztuka, dlatego warto posiadać do tego niezbędne przeszkolenie.

Do cenionych kwalifikacji w gastronomii, zaliczane są również: kursy kucharskie, kursy zarządzania oraz menedżer restauracji. Ostateczny wybór zdobywanych kwalifikacji zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby oraz jej planu na swoją karierę zawodową.