Jakie informacje muszą się znaleźć na etykiecie wina?

Etykieta wina jest nie tylko dekoracją butelki – pełni także funkcję informacyjną. To z niej można dowiedzieć się wszystkiego o zawartości danego produktu. Kurs sommelierski pozwala także nauczyć się, jak wykorzystać te informacje, aby dobierać odpowiednie wino do danej potrawy lub przekąski, tak aby idealnie podkreślić ich ich smak. Co zatem obowiązkowo musi znaleźć się na etykiecie wina?

Podstawowe informacje o zawartości

Na etykiecie wina znajdziemy przede wszystkim jego nazwę handlową. Chociaż rozpoznawalna marka może odzwierciedlać jakość produktu, z punktu widzenia przepisów nie jest tak istotna, jak jego kategoria. Przykładowo nazwa „wino owocowe aromatyzowane” mówi nie tylko o dodatku substancji aromatyzujących. Określenia kategorii warunkują także czas leżakowania alkoholu, sposoby jego dosładzania czy moc. Dlatego już sama nazwa kategorii może orientacyjnie przybliżyć jakość i smak danego produktu.

Moc i objętość

Obowiązkową pozycją na etykiecie wina jest także jego moc, która musi być podana z dokładnością do maksymalnie jednego miejsca po przecinku. Obok tego parametru znajduje się również objętość opakowania. Może ona być wyrażona zarówno w mililitrach, jak i centylitrach, centymetrach sześciennych, decymetrach sześciennych czy litrach.

Podmiot butelkujący oraz alergeny

Etykieta wina musi być opatrzona nazwą podmiotu, który butelkuje wino. Ponadto, w przypadku produktów spoza Unii Europejskiej, obowiązkowe jest także zamieszczenie na niej nazwy importera. Ostatnią niezbędną informacją są dane na temat zawartych w winie alergenów, zazwyczaj siarczynów. Napis ten powinien być podany w języku kraju pochodzenia wina, może jednak przyjmować również formę piktogramu z napisem SO2.

Dodatkowe informacje

Osoba, która odbędzie kurs sommelierski już po tych kilku podstawowych informacjach jest w stanie ocenić jakość danego wina i dopasować go do wybranej potrawy, jednak na etykiecie często znajdziemy także dodatkowe dane dotyczące produktu, takie jak:

– rocznik, czyli data zbioru owoców,

– zawartość cukru (wytrawne, półwytrawne, słodkie, półsłodkie),

– region winiarski.

Etykieta wina podpowiada konsumentowi, który produkt wybrać. Nierzadko można znaleźć na niej także sugerowany sposób podawania oraz propozycje dodatków, z którymi najlepiej będzie się komponowało.