Jakich umiejętności uczy się sommelier podczas kursu?

Sommelier to zawód z tradycjami, wymagający sporej wiedzy i sprawności. Odpowiednie kompetencje znawcy win mogą zapewnić studia, a także kursy przygotowujące. Dzięki nim uczy się historii win, a także tego, jak je rozpoznawać pod kątem smaku, zapachu i wyglądu.

Co powinien umieć sommelier?

Zakres pracy sommelierów jest dosyć szeroki. Jego umiejętności mają mu dać możliwość przygotowania karty win, doboru poszczególnych trunków do dań, zakupu najlepszych win, w jak najbardziej optymalnych cenach, a także dbanie o to, by wina były przechowywane w odpowiednich warunkach i podawane klientom lokalu zgodnie ze sztuką. Wszystkie te zadania wymagają wyszlifowania odpowiadających im kompetencji.

Podstawy na kursie sommeliera

Wyjściową wiedzą jest historia wina – to jak rozwijały się tradycje picia wina, jakie są najbardziej popularne odmiany, skąd pochodzą czy jakie szczepy są charakterystyczne dla danego państwa i regionu. Kurs sommeliera powinien uczyć branżowego języka winiarskiego, a także opisywać części zastawy, rodzaje kieliszków. Ta podstawowa wiedza jest sprawdzana podczas egzaminu teoretycznego pytaniami czasami nieoczywistymi jak np. kto stworzył pierwszą etykietę na winie.

Umiejętność łączenia wina z daniem

To jedna z podstawowych zdolności sommeliera. Powinien on bezbłędnie wskazywać, jakie wino należy podać do ryby, biorąc tu też pod uwagę jej rodzaj, jakie do poszczególnych rodzajów mięsa, jakie do deserów. Tu ważna jest nie tylko wiedza, ale też, a właściwie przede wszystkim, wyczucie. Na kursie sommelier ma niekiedy dopasować wino do dania, nie mając informacji o jego nazwie. Musi więc poznać je po zapachu, smaku, czasami niuansach. Kurs sommeliera powinien też wyposażyć go w umiejętność odczytywania etykiet na winie, bo one również mogą dać trop, co do przydatności trunku pod kątem konkretnej potrawy.

Umiejętności negocjacyjne

Rozmowy z dostawcami wymagają od sommeliera kompetencji właściwych dla biznesu. Ma on tak kierować rozmową i relacjami z partnerami, aby sprzedaż wina była jak najbardziej opłacalna, a dostawcy sprawdzeni i dostarczający trunek najlepszej jakości w stosunku do ceny.

Umiejętności interpersonalne

Sommelier często jest jednocześnie menegerem, który ma za zadanie wyszkolić personel pod kątem podawania wina. Tu przydadzą się kompetencje zarządcze]. Na szkoleniu można też poznać psychologię klienta, co ułatwi reagowanie na jego potrzeby, czasami wręcz z wyprzedzeniem, co z pewnością może podnieść poziom obsługi. Kurs sommeliera może więc uwzględniać także tego typu umiejętności miękkie, przydatne do prowadzenia restauracji, w której oprócz wina najbardziej liczą się ludzie.