Jak przygotować prawdziwe cappuccino?

Kawa ma miliony miłośników na całym świecie. W zależności od miejsca, w którym ją pijemy, będzie miała różny smak i będzie podawana na rozmaite sposoby. Włoskie cappuccino to napój tak dobrze znany, że możemy go zamówić niemal wszędzie. Jak przygotować je samodzielnie?

Skąd się wzięło cappuccino?

Nazwa napoju pochodzi od Zakonu Braci Kapucynów, którzy pili kawę rozcieńczoną mlekiem bądź śmietaną, a ta przybierała wtedy kolor ich habitów. Podobno pierwowzór powstał z powodu zbyt intensywnej i gorzkiej kawy, którą włoski mnich Marco d’Aviano chciał złagodzić przez dolanie mleka. Jednak początki cappuccino takiego, jakie znamy dziś, to rok 1901 i wynalezienie przez Luigiego Bezzera pierwszego ekspresu do kawy. Ekspres jest niezbędny, gdyż prawdziwe cappuccino składa się w równych częściach z espresso, gorącego mleka i mlecznej pianki. Napój zyskał olbrzymią popularność podczas II wojny światowej, gdy ekspresy stały się standardowym elementem wyposażenia wielu kawiarni.

Jak przygotować cappuccino?

Proporcje kawy do mleka i pianki to nie jedyna ważna rzecz w przygotowaniu cappuccino. Potrzebne jest mleko (pomiędzy 150 a 180 ml) o zawartości tłuszczu od 3,2% do 3,8%. Powinniśmy je podgrzać je, by osiągnęło temperaturę od 55 do 63°C, i spienić je specjalną dyszą ze sprężoną parą. Taka dysza jest częścią profesjonalnych ekspresów i tu pojawia się problem. Żeby zrobić dobre espresso, najlepiej jest mieć ekspres wysokiej klasy.

Gdy nasze espresso (25 ml) jest już gotowe w filiżance, wlewamy do niego okrężnymi ruchami spienione mleko, a balansując dzbankiem możemy stworzyć na wierzchu napoju fantazyjne dekoracje. Czasem możemy spotkać się z cappuccino posypanym czekoladą bądź kakao, ale nie jest to oryginalny włoski sposób podawania.

Cieszmy się smakiem

Gotowy napój powinien uraczyć nas słodyczą mlecznej pianki skontrastowaną z lekką kwasowością espresso. Niektórzy twierdzą, że jest to najtrudniejszy rodzaj kawy do przyrządzenia, gdyż sposób i stopień spienienia mleka ma bardzo duży wpływ na ostateczny smak kawy.

Cappuccino zdobyło olbrzymią popularność na całym świecie. Dziś popularne kawiarnie zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, którzy w czasie kursu dla baristów poznali tajniki przyrządzania tego rodzaju kawy.