Jak inflacja wpływa na rynek gastronomiczny?

Obecnie wiele branż boryka się ze skutkami wysokiej inflacji, w tym branża gastronomiczna. Rosnące ceny produktów, energii oraz paliwa, to problemy, które zdecydowanie odbijają się na rentowności prowadzonego biznesu. Wszystko to wpływa na coraz wyższy koszt przygotowania dań i dostawy. Restauratorzy wciąż podnoszą ceny, ale szybko zauważyli, że nie przynosi to oczekiwanych efektów, ponieważ klientów jest coraz mniej. Jak inflacja wpływa na rynek gastronomiczny?

Jak obecnie wygląda sytuacja w gastronomii?

Według danych OEC (The Observatory of Economic Complexity), w 2020 r. z Ukrainy została wyeksportowana pszenica o wartości 4,61 mld dolarów. Kraj ten dzięki temu znalazł się na piątym miejscu wszystkich eksporterów tego surowca w skali światowej. OEC podaje, że Polska w 2020 r. importowała od naszych wschodnich sąsiadów pszenicę wartą 1,21 mln dol. Z racji sytuacji polityczno-gospodarczej ceny pszenicy rosną w bardzo szybkim tempie. Producenci są więc zmuszeni do podnoszenia cen wypieków i dotyka to wszystkich konsumentów.

Co więcej, jesienne kontrakty na giełdach towarowych wycenia się aktualnie jedynie o kilka do kilkunastu procent poniżej kontraktów wiosennych (z maja i czerwca). Z tego powodu rynek zakłada utrzymanie wysokich cen wszystkich produktów rolnych. Ograniczony jest też dostęp do nawozów niezbędnych do uprawy ze względu na fakt, że Rosja to jeden z największych eksporterów nawozów. W efekcie otrzymujemy wciąż rosnące ceny, które przekładają się zarówno na gastronomię, jak i na konsumentów detalicznych. Coraz bardziej oszczędzamy i rzadziej korzystamy z usług barów i restauracji.

Jak radzić sobie z rosnącą inflacją w gastronomii?

Rosnące koszty życia wpływają bezpośrednio na naszą rezygnację z przyjemności, w tym odwiedzanie restauracji czy zamawianie posiłków na dowóz. Z tego powodu warto skupić się nie tylko na zachęcaniu ludzi do skorzystania z naszych usług, ale też poszerzenie swojej dotychczasowej oferty. Możemy rozważyć wysłanie pracowników na szkolenie barmańskie, które pozwoli na serwowanie wyszukanych drinków i innych napojów alkoholowych.

Warto promować swoje menu i nowości w karcie. Dzięki przedstawieniu menu w wyjątkowy sposób możemy zyskać nowych klientów, których inflacja nie dotknęła na tyle, by rezygnować z weekendowych wyjść do restauracji.