Ile może zarabiać barman w 2024 roku? Jak zwiększyć zarobki?

Pytania o zarobki to jedno z najczęstszych pytań, jakie stawiamy sobie przy poszukiwaniu pracy. Jednak nie tylko wtedy, bo również gdy mamy zatrudnienie interesuje nas wysokość naszego wynagrodzenia, chociaż zwykle pytanie to przeradza się w kwestię, jak te zarobki podnieść. Ile zarabia barman?

Barman – ile zarabia?

Odpowiedź na pytanie o zarobki uzależniona jest zwykle od wielu różnych czynników. Nie inaczej jest również w przypadku zawodu barmana. Bez wątpienia można tu zaznaczyć, że zarówno dane miasto ma znaczenie, jak też możliwości finansowe lokalu, w którym pracujemy również są istotne. Na pewno pracodawca bierze również osobiste predyspozycje kandydata na stanowisko, ponieważ barman to nie tylko ten, który stoi za barem i podaje drinki, ale także osoba o ponadprzeciętnym umiejętnościach interpersonalnych – zwłaszcza, że te ostatnie mogą mieć ogromny wpływ na ewentualne napiwki.

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzenia barmana w Polsce wynosi obecnie 4940 brutto. Oznacza to, że dokładnie połowa pracujących w tym zawodzie zarabia mniej, ale też połowa zarabia więcej. Wiele zależy przy tym od naszych umiejętności, zarówno wiedzy jak i umiejętności rozmawiania z gośćmi lokalu. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że ustalona wypłata to nie wszystko – barmani dostają, jak już wspomnieliśmy, napiwki. Ich wysokość jest już uzależniona od wielu czynników, jednak często mogą być one na tyle duże, by najlepsi zarobili na napiwkach nawet więcej niż stawka podstawowa.

Jak zwiększyć zarobki?

Wiedzę o tej profesji można rozwijać, a także zdobywać konkretne dokumenty, które mogą nam pomóc w ubieganiu się o podwyżkę lub lepiej płatną prace. Warto skorzystać z kursów, które zwiększają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, a kursanci uczą się o różnych rodzajach alkoholi i drinków, a także ćwiczą ich przygotowywanie. W mniej wymagających lokalach do tej pracy wystarczy niewielkie doświadczenie, jednak ekskluzywne kluby i lokale oczekiwać będą od kandydata na to stanowisko konkretów – jednak w zamian również będą takie konkrety oferować. Warto zatem poświęcić czas i pieniądze inwestując w kurs barmański, by w swojej nowej, wymarzonej pracy móc zyskać jeszcze więcej i pracować jako profesjonalny barman.