Gdzie może pracować barista?

Obecnie zawód baristy cieszy się ogromną popularnością. Rynek pracy wciąż poszukuje osób, które zawodowo zajmują się parzeniem kawy. Jest to związane z faktem, że społeczność stopniowo odchodzi od przygotowania kawy poprzez zwykłe zalanie jej wrzątkiem, poszukując bardziej wyszukanych doznań smakowych, a także wizualnych, a te może nam zapewnić jedynie napój przygotowany przez profesjonalnego baristę.

Zawód baristy

Barista jest przede wszystkim osobą zajmującą się parzeniem i serwowaniem kawy i napojów kawowych. Ponadto do jego obowiązków należy również obsługa klienta, fachowa porada w zakresie wyboru kawy, a także dbanie o porządek na barze. Barista powinien być osobą o wysokiej kulturze osobistej i nienagannej prezencji, a przede wszystkim powinien wykonywać swój zawód z pasją. Miłość do napojów kawowych jest również wskazana.

W zawodzie baristy umiejętności praktyczne, bez względu na miejsce ich pochodzenia (dom, praca) są podstawowym oczekiwaniem pracodawcy. Zawód ten wymaga specjalnych predyspozycji takich jak wyobraźnia, cierpliwość, doza smaku i wyczucie. A co z wykształceniem? W ogłoszeniach o pracę z wymagań stawianych przyszłym baristom najczęściej można spotkać wykształcenie zawodowe lub średnie ukierunkowane na pracę w gastronomii. Profesjonalny barista powinien posiadać szeroko pojętą wiedzę na temat kawy i procesów jej parzenia. W przypadku podjęcia zatrudnienia nie wielu pracodawców da nam czas na naukę  w godzinach pracy.

W przypadku, gdy chcemy znaleźć dobrą pracę i poznać wszystkie kawowe tajniki to warto pomyśleć o kursie baristy. Szkolenia zapoznają przyszłych pracowników z obsługą sprzętu niezbędnego do przygotowania kawy, wdrażają w techniki jej dekorowania, a także uczą sposobów przygotowania napojów aromatyzowanych i sezonowych. Z pewnością ukończony kurs baristy będzie dużym atutem w CV w przypadku poszukiwania pracy w zawodzie.

Gdzie można szukać pracy jako barista?

Zawodowy barista może znaleźć zatrudnienie w każdym lokalu gastronomicznym w tym w restauracjach, hotelach i klubach. Jednak specjaliści w swoim fachu mogą szukać pracy również w sieciowych kawiarniach, specjalizujących się wyłącznie w przygotowaniu i sprzedaży kawy. Po ukończonym kursie baristy swoich sił można również spróbować otwierając własną działalność gospodarczą na przykład mobilną kawiarnię lub małą zaciszną kawiarenkę mieszczącą się w dużych firmach czy biurowcach. Zawód baristy to jeden z zawodów o szerokim wachlarzu możliwości zatrudnienia.

Z pewnością bariści nie będą mogli narzekać na brak ofert pracy. Zawód ten możemy traktować jako główne zatrudnienie, bądź pracę dorywczą. Bez względu na miejsce zatrudnienia osoba zawodowo zajmująca się parzeniem kawy powinna zainwestować w swój rozwój poprzez udział w kursie baristy. Taka inwestycja na pewno szybko się zwróci.