Garnish, czyli jak udekorować drinki

Miksologia to nie tylko zasady przygotowywania jakościowych koktajli. Równie istotne jest ich serwowanie – w tym odpowiednia dekoracja. Drink powinien wyglądać estetycznie, tak aby zachęcić gości lokalu do zamówienia napoju. Nie dziwi więc, że profesjonalny garnish jest obowiązkowym elementem każdego szkolenia dla barmanów.

I tu należy zwrócić uwagę na terminologię – słownik wyrazów obcych podaje, iż dekoracja i garnish (czy garnirowanie) to wyrazy bliskoznaczne. Jednakże w zachodniej Europie o garnirze można mówić wtedy, gdy element dekoracji zostaje zanurzony w trunku, stając się jego częścią – warto to mieć na uwadze podczas wertowania zagranicznych źródeł.

Najważniejsze zasady

Przy dekorowaniu (garnirowaniu) drinka trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę dopasowanie dodatków do konkretnego koktajlu: zarówno pod względem kolorystycznym, jak i smakowym (dodatki powinny być jadalne, z wyjątkiem liści ananasa bądź bananowca). Barwy powinny ze sobą kontrastować, a smaki – współgrać. Prócz doboru dodatków, istotna jest kompozycja. Wielkość i kształt dekoracji zależy zarówno od napoju, jak i szkła, w którym jest on serwowany. Należy przy tym pamiętać, że więcej niż 5 dodatków stanowiących dekorację to przesada.

Nie wolno zapomnieć o szczegółach „technicznych”. Dodatki muszą być świeże, umyte i wyparzone przed obróbką, aby zapewnić odpowiednią higienę oraz estetykę. Złożone kompozycje należy najpierw układać na naczyniu roboczym, a następnie przełożyć je do szkła z przygotowanym już drinkiem.

Na szkoleniu dowiesz się więcej

Sztuka dekorowania drinków wymaga opanowania szeregu technik i umiejętności dobierania dodatków do charakteru koktajlu. Warto wspomnieć chociażby o technice carvingu, czyli wycinania wzorów na owocach i warzywach, które mogą posłużyć do dekoracji drinków. Jeśli chcesz zostać prawdziwym profesjonalistą i poznać specjalistyczne techniki garnirowania koktajli, to powinieneś zapisać się na szkolenie barmańskie.