Flat white a latte – czym się różnią?

Kawa jest od lat jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Nie tylko ze względu na właściwości pobudzające, ale przede wszystkim niepowtarzalny smak i wyrazisty aromat. O ile jednak dla większości kawoszy odróżnienie espresso od cappuccino nie stanowi wyzwania, o tyle w przypadku latte i flat white coffee może pojawić się problem.

Czy latte i flat white coffee to ten sam rodzaj kawy?

Latte po włosku znaczy mleko. Jest to typ kawy, który w kraju pizzy i makaronu pija się (podobnie jak cappuccino) do śniadania. Aby przygotować latte, należy wlać do wysokiej 200 ml filiżanki 30 ml espresso lub 50 ml naparu z mocnej kawy, a następnie uzupełnić szklankę gorącym mlekiem. Na samym wierzchu powinna znaleźć się niezbyt gruba warstwa mlecznej pianki. W zależności od rodzaju ziaren moc napoju będzie delikatna (kawa arabika) lub bardziej wyrazista (kawa gwatemalska, kolumbijska).

Flat white oznacza w dosłownym tłumaczeniu: biała płaska. Określenie to odnosi się do śladowej ilości spienionego mleka, jaka powinna znaleźć się na samym wierzchu. Aby przyrządzić tę kawę, należy do filiżanki wlać podwójne espresso i zalać je gorącym mlekiem. Flat white coffe pochodzi z regionów Australii i Nowej Zelandii. Nie jest to więc, jak mogłoby się wydawać, kawa włoska.

Jak przygotować dobre latte i flat white coffee?

Latte różni się od flat white coffee grubością spienionego mleka, mocą użytego espresso oraz rzecz jasna krajem pochodzenia. Przepisy na latte i flat white coffee pozornie mogą wydawać się banalnie proste. Jednak o tym, czy napój zostanie przygotowany poprawnie, decydują szczegóły, w tym m.in.: temperatura, ilość pianki i moc użytych ziaren. Ponieważ obie kawy bazują na espresso, niezbędny jest również ekspres ciśnieniowy. Wszystkie te detale parzenia pozwala poznać od podstaw kurs baristyczny.

Liczba dostępnych wariantów kaw przyrządzanych w kawiarni może przyprawić o zawrót głowy. Niektóre typy jak latte i flat white coffe różnią się drobnymi szczegółami. Kurs dla baristów umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie prawidłowego przyrządzania poszczególnych typów tego napoju, bez ryzyka, że smakiem będzie odbiegał od wzorca.