Espresso, macchiato, a może americano? Poznaj najpopularniejsze rodzaje kawy!

Kawa ma swoich miłośników w każdym zakątku świata. Ten niezwykle aromatyczny napój ma swoje korzenie w Jemenie, gdzie zaczęto prażyć nasiona kawowca, a następnie wytwarzać z nich znany do dziś pobudzający napar. Jego popularność stale rosła, a na przestrzeni setek lat pojawiały się różnorodne receptury. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kawy?

Pobudzające espresso

Espresso charakteryzuje się głębokim, ciemnym kolorem oraz pobudzającym zapachem. Najprościej przygotować ten napój wykorzystując specjalny ekspres. Gorąca woda o ciśnieniu wynoszącym od 8,5 do 9,5 bara przepuszczana jest przez drobno zmielone ziarna. Tego rodzaju kawę można także z powodzeniem przygotować w kawiarce. Na powierzchni odpowiednio przygotowanego espresso unosi się charakterystyczna pianka. To właśnie w niej znajduje się większość niepowtarzalnego aromatu. Wyróżnia się różne rodzaje espresso, takie jak tonic espresso przygotowywany z tonikiem i kostkami lodu, czy też espresso macchiato wzbogacone o spienione mleko.

Kremowe latte macchiato

Espresso jest także bazą do przygotowania innego rodzaju napojów. Latte macchiato uwielbiane jest za swoją kremowość i delikatny smak. Tego typu kawa ma trzy charakterystyczne warstwy: kremową pianę na samej górze, espresso oraz gorące mleko. Kurs baristyczny omawia w jaki sposób wlać esencjonalne espresso, aby stworzyć wyjątkową trójwarstwową konsystencję. Latte macchiato podawane jest w wysokich i przezroczystych szklankach o pojemności 300 ml. Jest świetnym wyborem do różnego rodzaju deserów.

Aromatyczne americano

Dla wielu osób smak klasycznego espresso jest zbyt mocny. Uczestnicy kursu baristycznego uczą się również jak trafić w gusta klientów i potrafić zaproponować ciekawą alternatywę. Americano to nic innego niż espresso z podwójną ilością wrzątku. Ilość kawy pozostaje bez zmian, dzięki czemu napój jest zdecydowanie delikatniejszy. Americano powstało w czasie II wojny światowej, kiedy to amerykańscy żołnierze zaczęli rozcieńczać tradycyjne espresso wodą. Chcieli w ten sposób uzyskać smak podobny do tego, jaki znali z domów.

Kawa czy herbata? Na to pytanie każdy kawosz odpowie bez zastanowienia. To tylko niektóre z najpopularniejszych rodzajów kawy. Mnóstwo receptur i sposobów przygotowania łączy jedno – aromatyczny i pobudzający zapach uwielbiany przez miliony.