Drinki molekularne – czym się charakteryzują?

Kuchnia molekularna ma wiele oblicz i nie ogranicza się jedynie do jedzenia. Coraz większą popularnością cieszy się również barmaństwo molekularne, które umożliwia tworzenie fascynujących drinków. To świetna alternatywa dla znanych od lat przepisów. Pierwszorzędną rolę odgrywa w tym przypadku nauka, a dokładnie fizyka.

Czym są drinki molekularne?

Drinki molekularne wyróżniają się wyszukanym smakiem i niekonwencjonalną formą podania. Dzięki stosowaniu odpowiednich procesów biochemicznych oraz fizycznych, napój przyrządzany przez barmana przybiera np. postać galaretki o nietypowych walorach smakowych. Barmana powinny charakteryzować cechy takie jak skrupulatność, cierpliwość i pomysłowość. Jedną z popularnych procedur wykorzystywaną w sztuce molekularnej jest steryfikacja, czyli kuleczkowanie kawioru. Do alkoholu bądź soku dodaje się alginian sodowy i zatapia w roztworze chlorku wapnia. Sam proces powstawania drinków jest już bardzo efektowny, dlatego na świecie organizowane są pokazy dla szerszych grup odbiorców. By tworzyć tego typu napoje, warto udać się na specjalny kurs barmański.

Czego potrzeba do stworzenia drinków molekularnych?

Podstawowymi składnikami niezbędnymi do stworzenia drinków molekularnych są: alkohol, owoce, wypełniacze (soki, woda, napoje gazowane itp.) oraz lód. Potrzebny będzie również odpowiedni sprzęt i składniki charakterystyczne dla kuchni molekularnej, do których zalicza się opalarkę gazową, vacuum, agar, alginian sodowy, chlorek wapnia i ciekły azot. Jest to więc zadanie wymagające prawidłowego przygotowania i wiedzy na temat procesów fizycznych.

Podsumowanie

Kuchnia molekularna jest dla wielu osób wciąż czymś całkowicie nowym i nieodkrytym. Szczególnie efektowny wydaje się proces tworzenia drinków molekularnych, wyróżniających się na tle tradycyjnych smakiem oraz formą. W ten sposób da się przygotować dobrze znane napoje w odświeżonej wersji lub zachwycić całkowicie nowymi i unikalnymi rozwiązaniami.