Dodawanie soli do kawy – czy to ma sens?

Kawa z dodatkami jest bardzo popularna. Cynamon, przyprawy korzenne, bita śmietana czy lody są często wykorzystywane do podkręcenia smaku. Naukowcy twierdzą, że to właśnie sól jest odpowiednim dodatkiem, ponieważ wzmacnia smak oraz niweluje gorycz.

Co z tą solą?

Trend solenia kawy nie jest nowością, znany jest już od dawna. Według entuzjastów tej metody, jony sodowe zawarte w soli nie tylko wzmacniają smak kawy, otwierają kubki smakowe oraz niwelują gorycz mocnego napar. Mają też pozytywny wpływ na jej pienienie się.

Kilka słów o degustacji

Możemy wyodrębnić 5 odczuwanych przez nas smaków:

  • słodki,
  • słony,
  • kwaśny,
  • gorzki,
  • umami (umame).a

Degustacja w głównej mierze odbywa się w kubkach smakowych na języku, gdzie znajdują się receptory smakowe. Jednak za poprawne odczuwanie smaków odpowiadają także inne zmysły, jak na przykład węch. W każdej potrawie czy trunku, jedne smaki są wzmacniane, a inne tłumione. W tym przypadku interesuje nas sól, która rzekomo niweluje gorycz kawy, a nawet wzmacnia w niej słodycz.

Sól w kawie – hit czy kit?

Wytrawni smakosze kawy, doceniają ją ze względu na goryczkowy posmak, który jest idealnie zbalansowany z innymi smakami. Dla niektórych osób tej goryczy jest jednak zbyt wiele. Dlatego istnieje wiele możliwości przygotowania kawy: od rodzaju ziaren, przez stopień wypalenia, aż po sposób parzenia. Okazuje się, że oddanie soli do poszczególnych rodzajów kawy może przynieść odmienne skutki. W przypadku Cold Brew sól nie zdaje egzaminu, w kawie wyczuwalny jest słony posmak. Espresso, w przeciwieństwie do kawy macerowanej, zawiera maksymalny poziom goryczy. Niewielka ilość roztworu soli faktycznie sprawia, że smak jest łagodniejszy, a słony posmak nie jest wyczuwalny. Odrobina soli w kawie przefiltrowanej także złagodzi jej smak. Wydaje się zatem, że sól w kawie znajduje zastosowanie jedynie wtedy, gdy kawa jest na prawdę gorzka.

Zobacz również kurs baristy.