Dlaczego w każdym dobrym hotelu powinien pracować sommelier?

Sommelier to specjalista od win – znawca gatunków, szczepów i roczników. Wszystkie niezbędne kompetencje nabywa sommelier na kursie. Warszawa jest doskonałym miejscem do nabrania doświadczenia ze względu na dużą liczbę amatorów wina. Zadaniem sommeliera jest nie tylko sprzedaż, ale przede wszystkim doradztwo. Profesjonalny sommelier to osoba, której ufamy, gdy nie jesteśmy pewni, jakie wino wybrać na daną okazję czy do określonego posiłku. Ten specjalista służy też pomocą, gdy nie umiemy określić swoich preferencji i przełożyć ich na wybór butelki. Dobry sommelier dowie się, jakie smaki lubimy a jakich wolimy uniknąć, jak mocnego wina szukamy oraz do jakiego posiłku i przy jakiej okazji będziemy je spożywać. Do tego dopasuje odpowiedni szczep, odmianę i rocznik.

Zadania sommeliera w hotelu

Hotele to wyjątkowe miejsca, gdzie goście nierzadko zostawiają duże pieniądze. Jednocześnie oczekują usług najwyższej klasy i dopasowanych do ich preferencji. Doskonale komponuje się to z zawodem sommeliera. Zatrudnienie takiego profesjonalisty zdecydowanie wpłynie na prestiż hotelu, jednocześnie generując niewielkie koszty – sommelier może być jednocześnie kelnerem, których hotelowa restauracja i tak zatrudnia. Jeśli osoba z zespołu kelnerów będzie jednocześnie specjalistą od enologii, hotel na pewno nie pożałuje tej decyzji. Wszystkich potrzebnych umiejętności sommelier nauczy się na kursie.

Jak rozpocząć pracę jako hotelowy sommelier?

Zwykle początkiem jest specjalistyczne szkolenie, które musi przejść każdy sommelier. Kurs w Warszawie zdecydowanie jest dobrym pomysłem, ponieważ właśnie tutaj stosunkowo łatwo znaleźć pracę w tym zawodzie i połączyć teorię z praktyką.