Czym zajmuje się enologia? Dlaczego jest niezbędna w pracy sommeliera?

Jest jednym ze szlachetniejszych trunków i od lat doceniane jest na całym świecie. Wino, bo o nim mowa, na przestrzeni czasu zyskuje coraz większe zainteresowanie. Istnieje nawet specjalny zawód znawcy wina – sommeliera, a także dział nauki zajmujący się tą dziedziną.

Co to jest enologia?

Najprościej rzecz ujmując, enologia to nauka o zagadnieniach związanych z produkcją wina czy uprawą winorośli. Przede wszystkim poruszane są tu kwestie daleko rozumianego przetwórstwa owoców winorośli. Istotnym elementem enologii jest także wiedza o sposobie określenia składu poszczególnych gatunków wina, czy procesem jego produkcji. Nauka ta, zawiera w sobie także istotne informacje na temat zasad przechowywania wina, co jest ważne podczas okresu jego dojrzewania. Poruszane są także zasady degustacji, a całą tą wiedzę można zyskać udając się na kurs sommeliera.

Kim jest sommelier?

Sommelier to wykwalifikowany znawca win. Posiada szeroką wiedzę na jego temat oraz potrafi je odpowiednio podać. Zna się na szczepach, czyli rodzajach winogron wykorzystanych do produkcji. Wie, jakie nuty posiadają poszczególne gatunki. Jego zadaniem jest doradzanie klientowi i proponowanie wina odpowiedniego do danej potrawy. Wiedza z zakresu różnych odmian wina, to dla sommeliera chleb powszedni. Chociaż to bardzo interesujący zawód, jest także wymagający.

Dlaczego enologia jest niezbędna do pracy sommeliera?

Wiedza ta jest podstawą do profesjonalnego poruszania się w świecie win. Niewielu jest w Polsce profesjonalnych sommelierów, dlatego wymaga się od nich fachowej wiedzy. Kurs sommeliera skutecznie przygotowuje do pracy w tym zawodzie. Bazowanie na rzeczowych informacjach ułatwia sommelierowi doradztwo klientowi, który nie zawsze wie, które wino należy wybrać. Znajomość enologii pozwala także na skuteczniejsze przyswajanie bieżących informacji oraz wiadomości udostępnianych przez domy wina.

Sommelier, to zawód bardzo ceniony w ostatnim czasie. Wiedza, jaką otrzymuje na specjalistycznym kursie owocuje nie tylko dobrymi zarobkami, ale także należytym uznaniem.