Czym jest hospitality w barze i restauracji?

Bar/restauracja to miejsca, w których liczy się nie tylko menu pełne smacznych potraw czy koktajli. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie: na całość wrażeń osiąganych przez klienta wpływa również profesjonalizm ze strony obsługi. Czym jest hospitality w barze i restauracji?

Co warto wiedzieć na temat hospitality w barze i restauracji?

Hospitality w barze i restauracji to czynnik, który odgrywa niebagatelną rolę w tworzeniu doświadczeń dla gości odwiedzających dany bar lub restaurację. Rozumie się przez to pojęcie właściwie wszystkie aspekty obsługi i opieki nad klientem w lokalu. Cel hospitality jest bardzo prosty: zapewnić klientom wspaniałe doświadczenia kulinarne oraz sprawić, by byli oni zadowoleni z wizyty.

Na hospitality składają się między innymi takie elementy jak:

  • przyjazny personel,
  • naturalny uśmiech na twarzy,
  • gotowość do udzielenia fachowej pomocy oraz doradztwa w zakresie wyboru potraw,
  • zdobycie zainteresowania gościa.

Tych kwestii — oraz tajników obsługi kelnerskiej — naucza Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów. Jest to miejsce, w którym przyszli barmani oraz sommelierzy uczą się technicznych umiejętności w zakresie obsługi gości, by była ona czymś więcej niż jedynie ciągiem mechanicznych czynności.

Nie zawsze jest łatwo…

Hospitality w barze oraz restauracji pokazuje, jak należy zachowywać się, by nie tylko zadbać o dobrą atmosferę w lokalu, ale także — co jest równie ważne — zapewnić gościom profesjonalizm obsługi. Personel powinien wiedzieć również to, w jaki sposób utrzymać spokój w trudnych sytuacjach (a te zdarzają się przecież w każdej sytuacji) oraz co zrobić, by np. poradzić sobie z niezadowolonymi klientami, nie uderzając przy tym w wizerunek restauracji. Nie jest bowiem tajemnicą, że bycie uprzejmym, kulturalnym i empatycznym wobec gości (ale także współpracowników!) to czynnik kluczowy, jeśli chcemy stworzyć pozytywną atmosferę.