Czy można znaleźć dobrą pracę w gastronomii?

Obecnie, gdy zniesiono obostrzenia covidowe, popularność jedzenia na mieście i spotkań bliskimi poza domem znacznie wzrosła. Dodatkowo, sezon wakacyjny sprzyja branży gastronomicznej, zwłaszcza w dużych miastach turystycznych. Dlatego łatwo można zauważyć, że o etat właśnie w gastronomii nietrudno. Jednak, panuje w tej gałęzi duża rotacja pracowników, co oznacza, że w wielu miejscach stawka jest nieopłacalna. Mimo wszystko, da się znaleźć dobrą pracę w gastronomii za pieniądze, które będą satysfakcjonować. Jak to zrobić?

Trzeba wiedzieć gdzie i jak szukać

Jak już zostało wspomniane wyżej, o same oferty nie należy się martwić, bo jest ich dużo. Trudniej jest o dobrą. Po pierwsze, najlepsze są zawsze z polecenia – jeśli ktoś posiada kogoś, kto w branży ma pracę, warto zapytać go o zdanie. Pracownicy w gastronomii zawsze pierwsi wiedzą, gdy pojawia się wolny etat i też najlepiej wiedzą, w jakich restauracjach warto się zatrudnić, a jakich unikać. Jednak, gdy nie mamy znajomości, warto omijać te ogłoszenia, które nie podają od razu nazwy obiektu – może za tym kryć się oszustwo. Należy też odpuścić sobie te, w których dana restauracja pojawia się za często. Oznacza to, że panuje tam bardzo wysoka rotacja pracowników, a za tym kryją się niskie płace lub/i trudne warunki pracy.

Oczywiście, można osobiście przejść się do danego lokalu i zostawić CV. Opłaca się wtedy poważnie przyjrzeć się warunkom pracy i atmosferze panującej na miejscu. Zwróćmy uwagę, czy jest dużo gości i czy zostawiają napiwki – to one stanowią znaczny dodatek do miesięcznej pensji kelnera.

Napiwki

Jeśli już mowa o napiwkach – każdy kelner przyzna, że są istotne w swojej pracy. Niestety, nie w każdym lokalu są one często widziane. O wiele większe są szanse na napiwki w miejscach serwujących jedzenie, m.in. restauracje, niż napoje – jak np. kawiarnie czy bary. Dodatkowo, im droższa i bardziej ekskluzywna restauracja, tym wyższy napiwek. W niektórych przypadkach mogą stanowić wysokość drugiej pensji! Jednak aby zostać kelnerem w tak prestiżowym miejscu, należy wykazać się wiedzą. Tu na pomoc przychodzą specjalne kursy kelnerskie. Kelner jest pierwszą (i często jedyną) osobą, z którą gość restauracji zaczyna rozmowę. To od niego zależy pierwsze wrażenie dla całego lokalu. Obecnie opinia o danym miejscu (zwłaszcza w Internecie) bywa kluczowa dla dalszego rozwoju biznesu. Profesjonalna obsługa kelnerska to sztuka, coraz bardziej ceniona na rynku pracy – wyróżnia ją wiedza, kultura i profesjonalizm.

Można zapytać, czy takie szkolenie się opłaca. Oczywiście, że tak. Profesjonalny kelner nie tylko podaje potrawy – staje się specjalistą sprzedażowym. Wsłuchuje się w potrzeby klientów, potrafi odpowiednio zaproponować dania i zachęcić do kolejnych odwiedzin. Zwiększa się sprzedaż i zaufanie gości. Dodatkowo, szkolenie kelnera to inwestycja w wizerunek całej restauracji. Cena kursu kelnerskiego zwróci się z nawiązką.

W branży gastronomicznej zarobki wahają się od niskich, do bardzo wysokich i jak to zwykle bywa, tylko od chęci do ciągłego kształcenia się zależy, jak będą wyglądać nasze. Co więcej, oprócz pieniędzy, w tej pracy czeka wiele wyzwań, spotkań z interesującymi ludźmi i możliwość rozwijania swoich pasji.