Czego nauczysz się na kursie dla sommelierów?

Dzisiejszy rynek oferuje rozmaite szkolenia przygotowawcze dla osób wiążących swoją przyszłość z pracą w gastronomii. Jedną z ciekawszych propozycji jest kurs dla sommelierów. Zanim zdecydujesz się go podjąć, sprawdź, czego się nauczysz.

Wiedza to podstawa

Sommelier to specjalista z zakresu wiedzy o winie (enologii) i jego degustacji. Zajmuje się doradztwem w tej dziedzinie. Bywa też określany jako wykwalifikowany kelner odpowiedzialny za dobór wina do menu i odpowiednie serwowanie go. Uczestnik kursu, który chce zostać sommelierem, poznaje właściwości zdrowotne wina i kulturowe aspekty jego spożywania. Dowiaduje się o technologii produkcji i różnicach występujących pomiędzy poszczególnymi gatunkami, ich szczepami i regionami, w których są uprawiane. Uczy się również, jak poprawnie odczytywać treść etykiet. Na podstawie uzyskanej wiedzy potrafi z łatwością dobrać wino najlepiej komponujące się z konkretną potrawą i podać je w najwłaściwszy sposób.

Nauka za pomocą zmysłów

Nauka enologii w dużej mierze opiera się na praktyce. Aby zostać prawdziwym ekspertem, w trakcie kursu trzeba zarówno poznać teorię, jak też nabyć odpowiednie umiejętności. Zajęcia praktyczne w tym przypadku oznaczają nie tylko pokaz serwowania, ale i degustację win z gatunków i szczepów z różnych regionów. Jest to najlepszy sposób na pogłębienie wiedzy oraz niezwykłe przeżycie dla uczestników kursu. Obserwując kolor, odczuwając zapach i poznając smak wina, mogą oni w pełni zapoznać się z różnorodnością jego aromatów, a samodzielna degustacja umożliwia późniejsze profesjonalne doradztwo przyszłym klientom. Fascynująca jest możliwość degustowania w ciemno, która pomaga jeszcze lepiej zaangażować zmysły i zapamiętywać różnice sensoryczne.

Zajęcia prowadzone na kursie dla sommelierów są nie tylko interesujące, ale i przydatne. Ponieważ branża winiarska w Polsce rozwija się, a sommelier w naszym kraju to ciągle mało popularny zawód, kurs to świetny pomysł nie tylko dla hobbystów i koneserów wina. Jego ukończenie daje możliwość znalezienia pracy na prestiżowym stanowisku w wielu restauracjach, hotelach i winnicach, także za granicą, gdzie rynek enoturystyki kwitnie od lat.