Bordeaux – co każdy miłośnik wina wiedzieć powinien…

Bordeaux – prowincja w południowo zachodniej Francji charakteryzująca się łagodnym, wilgotnym klimatem i dużą ilością ciepłych dni. Warunki geograficzne i delikatność klimatu zachęcają do spędzania tu urlopu i cieszenia się niespiesznym rytmem życia rejonu Gironde. To oczywiście nie wszystko. Teren u ujścia Dorgodne i Garonny jest znany od starożytności z winnic i znakomitego wina. Łagodne zbocza i żyzna, pełna minerałów gleba Żyrondy to ojczyzna jednego z najsłynniejszych na świecie win.

Rodzaje win z rejonu Gironde

Profesjonalny sommelier od razu wymieni cztery rodzaje wina Bordeaux:

  • odmiana czerwona z owocowym aromatem, najbardziej znana i najwyższej jakości. Rodzaj ten jest najczęściej poszukiwany na rynku. Przedstawicielami gatunku są Bordeaux Superieur czy Bordeaux Rose.
  • Druga grupa to wina czerwone, z dominacją Merlotu, otrzymywane z delikatnych jagód. Jako przykład mogą tu posłużyć Bordeaux Cotes de Francs czy Cotes de Bourg
  • trzecia grupa czerwonych win z owocowym posmakiem wytwarzana jest z użyciem Merlotu i Cabernet Sauvignon
  • ostatnia z grup przeznaczona jest do długotrwałego leżakowania w piwnicach, dzięki czemu nabiera głębokiego, skoncentrowanego smaku. Przedstawiciele gatunku to Pauillac czy Graves.

Należy również pamiętać o białych winach. Są bardziej uniwersalne, lżejsze i łagodniejsze w smaku. Do ich produkcji używany jest najczęściej słynny Sauvignon Blanc.

Białe czy czerwone?

Winiarze z rejonu Gironde słyną z serdeczności i otwartości? Chętnie przyjmują oprowadzają  turystów i opowiadają o winnicach, które są ich dumą i pasją. Będąc w rejonie Bordoux, warto zwiedzić którąś z winnic i skorzystać z możliwości degustacji znakomitego trunku. Należy pamiętać, że winem należy się delektować, smakować z uważnością i cieszyć bukietem.

Wino, nie tylko z Bordoux, ma olbrzymie grono wielbicieli. Często jest wręcz wpisane w kulturę narodową. Jeżeli chcemy zgłębić wiedzę o winie, warto zapisać się na profesjonalny kurs sommelierski. Na takim kursie każdy miłośnik wina ma okazję dowiedzieć się o sposobie podawania win, ich produkcji oraz słynnych regionach winiarskich. Nie bez znaczenia jest również możliwość degustacji tego wyśmienitego trunku i dołączenia do prestiżowego grona znawców winiarskiego tematu.