Blaski i cienie pracy w gastronomii

Praca w gastronomii należy do wymagających, ale przynosi również wiele satysfakcji. Jest to branża idealna dla osób z pasją, ludzi, którzy lubią pracować z ludźmi i w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami. Wbrew pozorom praca w gastronomii stwarza wspaniałe szanse na rozwój! Warto korzystać z szerokiego wachlarza szkoleń, które pozwalają na awans i ubieganie się o stanowisko managera gastronomii.

Od jakiego stanowiska warto zacząć pracę w gastronomii?

Bariera wejścia do świata gastronomii jest stosunkowo niska. Już kurs kelnerski pozwala rozpocząć pracę w restauracji lub kawiarni i zdobywanie pierwszych doświadczeń w zawodzie. Pracę z gastronomii warto zacząć od podstawowych stanowisk, które pozwalają na poznanie specyfiki tej branży. Po kierunkowych szkoleniach można ubiegać się o pracę za barem, która przynosi wiele satysfakcji i jest furtką do nowych możliwości. Praca barmana wymaga odpowiedzialności i umiejętności organizacyjnych, dlatego jest dobrym sprawdzianem dla tych, którzy chcą się piąć po kolejnych szczeblach kariery w restauracji lub hotelu.

Co można zrobić, aby podnieść swoje kwalifikacje? 

U pracowników gastronomii ceni się dokładność, pracowitość, wysoką kulturę osobistą oraz odporność na stres. Największą szansę na karierę mają osoby komunikatywne i lubiące pracę z ludźmi. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na rozwój warto zdobywać konkretne umiejętności, które doceni pracodawca. Szkolenie na baristę lub kurs sommeliera może być ważnym asem w rękawie, gdy negocjujemy warunki zatrudnienia, a potem podwyżkę. Inwestowanie w poszukiwane umiejętności zwróci się umocnieniem pozycji na rynku pracy. Praca w gastronomii nie należy do łatwych, rotacja na rynku pracy jest ogromna, gdyż nie każdy potrafi pracować pod presją. Dlatego ciągłe podnoszenie kwalifikacji daje pewność siebie i jest cenione przez najbardziej wymagających pracodawców.