Białe wina – wszystko co początkujący sommelier wiedzieć powinien

Wina białe to niezwykle bogata i zróżnicowana kategoria, która często stanowi wyzwanie dla początkujących sommelierów. Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych aspektów, zacznijmy od podstaw.

Białe wina – pigułka wiedzy

Wina białe produkowane są wyłącznie z winogron białych lub zielonych. Nie wolno wliczać do tej kategorii win różowych, zwanych też „rosé”, które powstają przez krótki kontakt z skórkami winogron czerwonych.

Kolejną kluczową kwestią jest występowanie ogromnej różnorodności szczepów winorośli, z których produkuje się wina białe. Każdy szczep posiada swoje unikalne cechy smakowe, aromatyczne i strukturalne. Najpopularniejsze to: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling, Pinot Grigio i Gewürztraminer. Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej!

Nauka rozpoznawania kluczowych cech charakterystycznych poszczególnych szczepów jest podstawową umiejętnością dla każdego sommeliera. Weźmy Chardonnay – królową białych win. Jest to krzew o dosyć neutralnym, owocowym profilu. Jednak dzięki technice winiarskiej i zastosowaniu beczek z dębu, może także nabrać nut tostowych, masłowych, a nawet orzechowych. Z drugiej strony, Sauvignon Blanc znane jest ze swojego intensywnego, roślinno-cytrusowego aromatu.

Mówiąc o stylach białych win, warto wspomnieć o tych wytrawnych kontra słodkich. Te pierwsze nie zawierają nieprzefermentowanego cukru resztkowego i dzielą się na lekkie, świeże oraz bogate i kompleksowe. Drugie natomiast, czyli wina słodkie, powstają w wyniku zatrzymania fermentacji przez dodanie alkoholu lub poprzez odparowanie części soku owocowego, co koncentruje cukier. Mogą być półsłodkie lub prawdziwe słodkie „wina mocne”.

Pochodzenie geograficzne ma nieoceniony wpływ na styl i charakter wina. Położenie winnic, rodzaje gleb, klimatu – wszystko to odzwierciedlone jest w końcowym produkcie. Stąd tak duże różnice między lekkimi, kwaskowymi Rieslingami z Niemiec i Alzacji, a tymi bogatymi, mocnymi z Australii. Albo między Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii, a owocowo-ziołowym z Doliny Loary we Francji.

Proces winiarski również determinuje finalny smak wina. Starzenie w beczkach dębowych, kontakt z osadem drożdżowym czy nawet niewielkie zmiany temperatury fermentacji mogą całkowicie zmienić styl i charakter napitku. Doświadczony sommelier musi umieć rozpoznać te niuanse.

Pamiętajmy też o dopasowaniu wina do jedzenia! Białe wytrawne to znakomity kompan codziennych posiłków, od owoców morza, przez ryby, aż po drób. Najlepsze smaki osiągają w parze z nieskomplikowanymi, lekkimi potrawami, pozwalając przeżywać pełnię ich aromatów.