5 wskazówek dla początkujących kelnerów

Praca w gastronomii ma wiele zalet. Możesz bez przeszkód łączyć ją z nauką lub codziennymi obowiązkami. Głównym atutem są oczywiście zarobki. Duże napiwki zachęcają do spróbowania swoich sił w pracy kelnera. Co powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz karierę?

1. Pierwsze wrażenie

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, pierwsze wrażenie gra ogromną rolę. Od przekroczenia progu restauracji gość musi czuć twoje zainteresowanie oraz chęć pomocy. Widząc wchodzących gości, skieruj się w ich stronę i uprzejmie wskaż wolny stolik. Nie zwlekaj także z podaniem karty. To właśnie w pierwszych minutach powstaje opinia na temat lokalu i obsługi.

2. Profesjonalna obsługa

Musisz być przygotowany na wszystko. Dlatego przed rozpoczęciem pracy, konieczne jest dogłębne poznanie karty oraz składników, jakich używają kucharze. Kelner to łącznik między gościem, a kuchnią, dlatego musisz znać odpowiedź na każde potencjalne pytanie. Jeśli masz wątpliwości, dopytaj. Klient doceni Twoją szczerość.

3. Wykazuj zainteresowanie

Najlepiej oceniani kelnerzy to ci, którym zależy. Swoje zaangażowanie i troskę możesz pokazać na wiele sposobów. Najprostszy i najskuteczniejszy z nich to zapytanie, czy nie brakuje czegoś gościom czy jedzenie smakuje. Goście poczują się ważni, dzięki czemu chętniej odwiedzą lokal ponownie.

4. Uśmiechaj się

Tak proste, a tak skuteczne. Twoja pozytywna energia zarazi gości. Nikt nie chce przebywać w otoczeniu negatywnie nastawionych do życia ludzi. Dlatego uśmiechaj się i bądź kontaktowy, a z pewnością zaskarbisz sobie sympatię gości.

5. Kurs kelnerski

Jeśli jesteś przekonany, że jest to praca dla ciebie, warto poszerzyć swoje umiejętności. Kurs kelnerski będzie doskonałym sposobem na zgłębienie tajników zawodu. Z pewnością pozwoli ci nie tylko usystematyzować wiedzę, którą masz, ale także nabyć nowe umiejętności. Przy wyborze kursu kieruj się opiniami użytkowników, którzy brali w nim udział. W ich opiniach znajdziesz odpowiedź, czy dany kurs będzie tym właściwym.

Praca jako kelner wymaga wielu kompetencji. Nie zapominaj jednak, że każdy kiedyś miał swój pierwszy dzień w pracy. Daj sobie czas, podpatruj bardziej doświadczonych pracowników, a z pewnością szybko nauczysz się podstaw zawodu.