5 powodów, dla których warto zostać baristą

Barista to jeden z cenionych zawodów gastronomicznych. Jeśli ktoś chce go wykonywać, powinien koniecznie odbyć profesjonalny kurs na baristę, który obejmuje od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu godzin zajęć teoretyczno-praktycznych.

Miła atmosfera i nieustanny kontakt z ludźmi 

Standardowy kurs na baristę pozwala przyswoić umiejętność przygotowywania różnych rodzajów kawy, obsługi ekspresów i innych specjalistycznych sprzętów, dekorowania i serwowania gotowych napojów, a także prawidłowego komunikowania się z klientami. Po jego ukończeniu znacznie wzrasta szansa na znalezienie zatrudnienia w kawiarni, barze czy restauracji. Głównym atutem jest w tym przypadku realizowanie codziennych obowiązków w wyjątkowo przyjemnej i jednocześnie niepowtarzalnej atmosferze. Chodzi zwłaszcza o powietrze przepełnione aromatem espresso, rozmowę z gośćmi, klimat lokalu. Na uwagę zasługuje ponadto możliwość stałego nawiązywania relacji z ciekawymi ludźmi – zarówno klientami, jak i pracownikami. Nierzadko skutkuje to wieloletnimi znajomościami.

Prestiż, dobre zarobki i rozwój umiejętności społecznych 

Kurs na baristę jest z pewnością świetnym rozwiązaniem dla osób pragnących pracować w jakimś prestiżowym miejscu – np. kawiarni należącej do popularnej sieci, znanym klubie towarzyskim, kompleksie SPA lub renomowanym hotelu. Obecnie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Trzeba również podkreślić, że profesjonalne parzenie kawy gwarantuje satysfakcjonujące przychody finansowe, a dodatkowo można liczyć na wysokie napiwki za rzetelną obsługę. Poza tym ogromne znaczenie ma przyswajanie rozmaitych kompetencji interpersonalnych (budowanie relacji, mediowanie, asertywność, aktywne słuchanie), które są niezwykle przydatne we wszelkich płaszczyznach życia.

Barista to zajęcie przynoszące szereg realnych korzyści. Aby wykonywać je w pełni fachowo, warto najpierw odbyć kurs na baristę pod okiem doświadczonych instruktorów.