5 oznak wypalenia zawodowego

Nieustanne nadgodziny, chroniczny stres, nocne telefony, ciągły wyścig szczurów, obsesja sukcesu oraz poświęcanie się w stu procentach karierze zawodowej – to wszystko sprawia, że wizja całożyciowej i satysfakcjonującej pracy w jednej profesji staje się nie tyle trudna, co praktycznie niemożliwa do zrealizowania. Czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego pierwsze objawy oraz jak mu przeciwdziałać?

Jak się objawia wypalenie zawodowe? 

Wypalenie zawodowe jest stanem, który objawia się ogólną niechęcią do wykonywania zawodu, który wcześniej był dla nas źródłem wyzwań, energii i przyjemności. Stan ten charakteryzuje się całą gamą pojawiających się deficytów psychicznych oraz fizycznych, z których szczególną uwagę należy zwrócić na:

1. Brak satysfakcji i unikanie miejsca pracy

Chociaż każdy z nas ma prawo do słabszego dnia, kiedy wolelibyśmy zostać w domowym zaciszu, w przypadku wypalenia zawodowego taki schemat możemy zaobserwować praktycznie codziennie. Nie jesteś w stanie wyobrazić sobie własnego biurka, przerwy na lunch, spotkania z szefem czy nawet rozmowy ze współpracownikami, nie wspominając o fakturach do wypełnienia i przelewach do wysłania? To może być pierwszy sygnał ostrzegawczy!

2. Ciągłe zmęczenie i brak chęci do działania

Zalegające obowiązki do wykonania, stos świeczników do wyczyszczenia, przerastające Cię terminy i towarzyszące temu wszystkiemu poczucie wykończenia fizycznego i psychicznego nie wróżą niczego dobrego i powinny być kolejnym sygnałem alarmowym.

3. Znaczne wahania nastroju

W psychologii za zupełnie nieodbiegający od normy uznaje się fakt, że naszego zachowania nie cechuje jednostajność. Jeżeli jednak w jednej chwili wybuchasz gniewem, żeby w następnej znaleźć się w stanie przeddepresyjnym – warto zwrócić na taką zależność szczególną uwagę.

4. Niskie poczucie własnej wartości

Znajomi rozmawiają o pracy, a Ty nie jesteś w stanie dołączyć się do tej konwersacji? Masz wrażenie, że niczego nie osiągnąłeś, nad niczym nie masz kontroli, a ostatni sukces na Twoim koncie pojawił się lata świetlne temu? Wraz z motywacją i chęcią do działania w wypaleniu zawodowym znika umiejętność doceniania swojego wkładu w życie firmy, co zdecydowanie wpływa na zwiększenie się samokrytyki oraz obniżenie obrazu samego siebie.

5. Nieuzasadnione problemy zdrowotne

Ból brzucha, migreny, bezsenność, ścisk w gardle, problemy z błędnikiem, suchość w ustach czy nawracające biegunki, które nie mogą być wyjaśnione przez żadną medyczną jednostkę nozologiczną, zazwyczaj należą do grona objawów psychosomatycznych. Jeżeli nasz organizm broni się przed dalszym wykonywaniem danej czynności manifestując tę niechęć na zewnątrz, należy zwrócić się po poradę do specjalisty.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Okazuje się, że zmiana pracy wcale nie przyczynia się w dużym stopniu do walki z wypaleniem zawodowym. W końcu schemat podatności do bycia wypalonym zatoczy koło bez względu na to czy pracujemy w biurze, w knajpie, w szkole czy w warsztacie samochodowym. Najlepszym sposobem i najskuteczniejszym remedium, które może ochronić nas przed wypaleniem zawodowym jest ciągłe rozwijanie swoich umiejętności oraz nauka nowych rzeczy.

Pracujesz jako mechanik? Wybierz się na zlot miłośników czterech kół w Twoim mieście! Jesteś nauczycielem? Skorzystaj ze studiów podyplomowych, poszerz swoje umiejętności! Pracujesz w restauracji? Skorzystaj ze szkoleń kelnerskich, materiałów poświęconych savoir vivre czy kursów dla zawodowych kelnerów, które pomogą Ci zdobyć nowe kompetencje oraz podnieść Twój poziom zadowolenia z pracy! Możliwości są nieograniczone, a każdorazowa wartość z podjęcia się ich – bezcenna.

Nie czekaj na pierwsze oznaki wypalenia zawodowego, zadbaj o siebie i swoją karierę już dzisiaj, ponieważ każda inwestycja w rozwijanie siebie i swoich umiejętności, to najlepsza możliwa inwestycja w satysfakcjonującą przyszłość.