5 ciekawostek o whisky

5 ciekawostek o whisky

Whisky to alkohol ekskluzywny przyciągający koneserów doceniających mocno wyspecjalizowany system produkcji. Sprawdź pięć ciekawostek o whisky, które zbudują jeszcze lepszy klimat degustacji.

1. Nawet powietrze ma wpływ na smak alkoholu

Whisky leżakuje w beczkach i to przez długie lata. W tym czasie alkohol zbiera unikalny aromat, również powiązany z lokalnym powietrzem. A zatem irlandzka whisky nie smakuje inaczej tylko ze względu na proces produkcji, ale przez miejsce, z którego pochodzi. W wielu przypadkach znane marki wykorzystują beczki po innych rodzajach alkoholu, chociażby bourbonie w celu wzmocnienia smaku.

2. Whisky to realna inwestycja

Najstarsze butelki whisky to ponad 100 lat historii przechowywania, co stanowi też wartość inwestycyjną. Historia whisky Jack Daniel’s pokazuje, że alkohol to opłacalna lokata kapitału, alternatywa dla zwykłego rynku kapitałowego. Limitowane serie butelek trafiają wyłącznie do barków prawdziwych koneserów i czekają na właściwą okazję. Podobno Jack Daniels nauczył się robić whisky już w wieku sześciu lat, więc tak duży sukces komercyjny nie powinien dziwić. Zakup dobrej butelki dzisiaj może oznaczać duży zysk w przyszłości, ciekawy prezent dla nowych pokoleń.

3. Woda życia nie bez powodu

Whisky bywa określana wodą życia i nie bez powodu. Alkohol przez wiele lat służył do uśmierzania bólu, ale też producenci umieszczają fabryki wyłącznie przy źródłach czystej wody, co odbija się wyraźnie na jakości trunku. Lokalne warunki klimatyczne oraz właśnie woda to prawie 20% wartości całego produktu.

4. Szklaneczka dla żywotności umysłu

Niektóre badania wskazują, że whisky ogranicza ryzyko wylewów i problemów z sercem. Szklaneczkę poleca się seniorom w celu zachowania świeżego umysłu na dłużej.

5. Nawet największe umysły piją whisky

Nikola Tesla, jeden z prawdziwych geniuszy nauki popijał whisky z nastawieniem na przedłużenie życia.