3 najciekawsze sztuczki barmańskie

Nauka sztuczek barmańskich to bardzo kreatywne i ciekawe zajęcie. Efektowne mieszanie i serwowanie drinków przyciąga oko gości lokalu oraz sprawia, że chętnie do niego wrócą. Bardzo często triki barmańskie są na tyle efektowne, że traktowane są jako dodatkowa atrakcja lokalu. Wszystko zależy od przygotowania i umiejętności specjalisty, który stoi za barem. Jakie sztuczki zalicza się do 3 najpopularniejszych i najciekawszych?

Żonglowanie butelkami

Oczywiście podstawą jest efektowne żonglowanie butelkami. Współcześnie za barem z powodzeniem można spotkać kobiety i mężczyzn, którzy opanowali tę sztukę do perfekcji. Podstawy tej techniki można poznać na profesjonalnych kursach. Dobrym wyborem będzie szkolenie barmańskie, dzięki któremu wzrosną kompetencje barmana oraz nabędzie nowych i cenionych na rynku umiejętności.

Efekt unoszenia

Ciekawym trikiem jest przygotowanie drinków z efektem unoszenia się w nich kolejnych warstw składników. Trik ten wykorzystywany jest często przy drinkach, w których składzie znajdują się gęste likiery. Wówczas barman wykorzystuje końcówkę łyżeczki barmańskiej i bardzo powoli nalewa kolejne warstwy za jej pomocą. Dzięki temu płyny dodawane są stopniowo i równomiernie, a w szklance lub kieliszku dochodzi do powstania idealnych kontrastów pomiędzy ułożonymi warstwowo produktami. Wpływa to na estetykę drinka i sprawia, że goście jeszcze chętniej zrobią mu zdjęcie i podzielą się nim dalej. To prosta metoda na zwiększenie atrakcyjności podawania koktajli alkoholowych i bezalkoholowych.

Tricki z shakerem

Wykorzystywanie shakera za barem to podstawa. Na niejednym amerykańskim filmie możemy zauważyć barmanów, którzy tworzą różnego rodzaju akrobacje z shakerem, a następnie wlewają z niego drinki do szklanki. Oczywiście zwykłe wlanie drinka z shakera nie jest zbyt efektowne, dlatego barmani często przyjmują różne pozycje. Ponadto z shakerem można tańczyć, rzucać nim czy też efektownie żonglować. Atutem tych tricków są aspekty wizualne oraz charakterystyczny dźwięk kruszenia lodu i mieszania się składników, dlatego cieszy się to takim zainteresowaniem gości.

To klasyczne tricki barmańskie, które zwiększą atrakcyjność lokalu gastronomicznego.