Drinki molekularne – co to takiego?

Zdania na temat drinków molekularnych są podzielone. Część twierdzi, że jest to czysta abstrakcja, i że są niebezpieczne. Inni natomiast uważają je za ciekawą alternatywę i z zachwytem degustują kolejne koktajle przygotowane przez barmanów molekularnych. Wydawać się może, że przy ich powstawaniu używana jest magia lub jakieś czary. Prawda jest jednak taka, że pierwszorzędną rolę w ich powstawaniu odgrywa nauka, a dokładniej fizyka.

Jak powstają drinki molekularne ?

Drinki molekularne to przede wszystkim wyszukany smak podawany w niekonwencjonalnej formie. Stosowanie różnych procesów biochemicznych oraz fizycznych sprawia, że przygotowany przez barmana napój przybiera formę na przykład galaretki o ciekawych walorach smakowych.

Barman specjalizujący się w sztuce tworzenia drinków molekularnych musi być skrupulatny w tym, co robi, a co za tym idzie posiadać dużą dozę cierpliwości. Pomysłowość to też bardzo ważna rzecz, ponieważ bez niej nie będzie wstanie wymyślać nowych patentów. Najbardziej powszechną procedurą wykorzystywaną w sztuce molekularnej jest sferyfikacja, czyli kuleczkowanie kawioru. W rzeczywistości jest to dodanie alginianu sodowego do przygotowanego alkoholu lub soku, a następnie zatopienie go w roztworze chlorku wapnia. Efektem całego procesu jest uzyskanie galaretowatych kuleczek o najróżniejszych smakach.

Dzięki substancji będącej wyciągiem z alg powstają drinki w formie galaretek. Do przygotowanej mikstury powstałej z wybranego przez nas alkoholu oraz innych elementów wlewamy wspomniany wcześniej agar. Całość należy wymieszać i odstawić w miejsce o odpowiedniej temperaturze, aby zastygło.

Cały proces powstawania takich napojów jest bardzo efektowny, dlatego też na całym świecie organizowane są pokazy, aby każdy mógł zobaczyć od kuchni, jak tworzone są te nieszablonowe napoje alkoholowe.