Chcę zostać baristą! Czyli jak wygląda kurs i czy warto z niego skorzystać?

Miejsc, w których możemy wypić kawę jest coraz więcej. Do wyboru mamy małe klimatyczne kawiarenki, kawiarnie sieciowe czy nawet coraz bogatszą ofertę kaw na stacjach benzynowych. Aby cieszyć się doskonałą kawą nie wystarczy dobry sprzęt. Trzeba posiąść nieco tajemną wiedzę, bez której nie będziemy w stanie wydobyć z ziaren pełni smaku i aromatu. Barista – nasz najlepszy przyjaciel w drodze do pysznej kawy. Jak nim zostać i jak wygląda profesjonalny kurs baristyczny?

Kim jest barista?

Barista jest to osoba zawodowo zajmująca się smakowaniem, wybieraniem, parzeniem i podawaniem kawy. W Polsce i na świecie odbywają się zawody dla baristów, podczas których prześcigają się oni w nowatorskich sposobach prezentacji czy podawania kaw. Są to również znawcy sprzętu dla kawoszy – ekspresy, dzbanki i przyrządy do alternatywnych metod parzenia kawy nie mają przed nimi tajemnic.

Kurs dla baristy, czyli jak zostać kawiarzem

W Internecie możemy znaleźć bardzo różne oferty kursów i szkoleń dla początkujących i zaawansowanych baristów. Możemy natknąć się nawet kursy online, dzięki którym nie musimy nawet wstawać od biurka, żeby cieszyć się tytułem baristy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest wiedza praktyczna – bez niej nie będziemy w stanie oczarować gości i klientów swoimi umiejętnościami.

Czego dowiemy się na kursie?

Wiedza teoretyczna

Wśród podstawowych wiadomości, jakie przyswoić musi początkujący barista, są niewątpliwie informacje związane z parzeniem espresso. Jest to narzędzie wyjściowe do bardziej zaawansowanych kaw i napojów kawowych, takich jak latte czy espresso macchiato. Znajomość ziaren i gatunków kaw, ale też
czasu i temperatury parzenia potrzebnej nam do przygotowania idealnej filiżanki to wiedza, bez której nie poradzimy sobie w tym zawodzie.

Kolejnym ważnym elementem teorii kaw jest znajomość poszczególnych napojów kawowych. Na kursie poznajemy rodzaje kaw czarnych, mlecznych i tych z dodatkami takimi jak syropy smakowe czy alkohole.

Początkujący barista powinien mieć chociaż podstawową wiedzę w zakresie pielęgnacji i konserwacji używanego przez siebie ekspresu i sprzętu. W końcu to jego narzędzia pracy, bez których jej wykorzystywanie nie będzie możliwe.

Po teorii czas na praktykę!

Podstawą pracy baristy jest oczywiście praca w kawiarni i przygotowywanie kaw. Na kursie baristy najistotniejsza jest duża ilość zajęć praktycznych, które pozwolą na usystematyzowanie zdobytej wiedzy i naukę umiejętności, z którymi barista będzie miał styczność każdego dnia. Prawidłowa technika obsługi ekspresu czy spieniania mleka pozwolą poczuć się pewnie i z dużym spokojem wykonywać swoją pracę każdego dnia.

Niektóre kursy oferują również naukę przygotowywania podstawowych drinków i koktajli na bazie kawy, co jest niewątpliwie dodatkową zaletą i umiejętnością, która będzie wyróżniać baristę na rynku pracy.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając kurs?

Ważne jest, aby wybrany przez nas kurs oferował naukę podstawowych umiejętności, bez których trudno będzie nam stawiać pierwsze kroki w zawodzie baristy. Do najważniejszych należą:

  • znajomość najpopularniejszych gatunków kawy
  • przyrządzanie od podstaw kawy
  • znajomość i rozróżnianie rodzajów mleka
  • przygotowywanie różnych napojów kawowych (warstwowych itp.)
  • prawidłowe dbanie o sprzęt (dzbanki, ekspres)
  • praca z klientem.

Kiedy już opanujemy powyższe umiejętności bogaty świat kawy będzie stał przed nami otworem. Będziemy mogli rozwijać się w wybranym przez nas kierunku i skoncentrować się na szkoleniach dla zaawansowanych. Metody alternatywne, fantazyjne drinki i napoje na bazie kawy… Możliwości jest wiele!